2013 Overall Results

5k Race

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Kelli King Atlanta GEORGIA 87 29 F 1 20-29 22:04.7
2 Haleigh Brown Dahlonega GA 43 20 F 2 20-29 24:09.3
3 Kenna Beamam Oakwood GEORGIA 40 13 F 1 0-14 24:30.7
4 Jessica Norsworthy Dawsonville GEORGIA 99 32 F 1 30-39 26:04.2
5 Savannah Tyson Dahlonega GA 139 17 F 1 15-19 26:17.8
6 Sarah Pruitt Dahlonega GA 108 17 F 2 15-19 27:21.4
7 Angie Hawthorne 175 49 F 1 40-49 27:34.9
8 Julie Wilson Dahlonega GEORGIA 144 44 F 2 40-49 27:41.8
9 Brook Shurley Dawsonville GA 117 35 F 2 30-39 28:07.3
10 Bethany Bennett Dawsonville GA 41 36 F 3 30-39 28:07.9
11 Karla Gibson Dacula GA 65 22 F 3 20-29 28:15.3
12 Maleah Stewart Cumming GA 132 41 F 3 40-49 28:41.7
13 Kelli Rhodenhizer Dahlonega GA 112 22 F 4 20-29 28:49.2
14 Marie Bloch 191 45 F 4 40-49 28:59.8
15 Heather Landen Cleveland GA 89 41 F 5 40-49 29:04.4
16 Joy Knowles 187 49 F 6 40-49 29:27.4
17 Amy Lyford Dahlonega GA 92 25 F 5 20-29 29:29.1
18 Kate Josey Canon GEORGIA 82 19 F 3 15-19 29:53.6
19 Jenna Sommer Dahlonega GA 124 22 F 6 20-29 30:00.0
20 Catherine Johnson Dahlonega GA 81 50 F 1 50-59 31:01.7
21 Erin Dickman Dawsonville GEORGIA 54 16 F 4 15-19 31:24.4
22 Cory Hall Dawsonville GA 73 33 F 4 30-39 31:27.4
23 Trina Pellegrino Dahlonega GA 104 62 F 1 60-99 31:29.8
24 Joni Skogman Dahlonega GA 118 36 F 5 30-39 31:45.8
25 Suzanne Stephenson Roswell GEORGIA 130 57 F 2 50-59 31:58.4
26 Dessie Durham Dawsonville GEORGIA 58 12 F 2 0-14 33:21.3
27 Allison Turk Dawsonville GA 137 34 F 6 30-39 33:27.5
28 McKenzie Carlisi Dahlonega GA 47 20 F 7 20-29 33:36.4
29 Cassie Chumbler Gainesville GA. 49 22 F 8 20-29 33:44.4
30 Nikki Crannell Murrayville GA 51 28 F 9 20-29 33:48.9
31 Trish Dupa Cumming GA 57 17 F 5 15-19 33:56.9
32 Sarah Spillers Cleveland GEORGIA 127 28 F 10 20-29 34:49.3
33 Candace Gordijn Cumming GEORGIA 68 47 F 7 40-49 35:11.7
34 Lisa Aldridge 174 49 F 8 40-49 35:33.9
35 Ashley Hamby Dahlonega GA 75 20 F 11 20-29 35:46.7
36 Sarah Frances Hafner Marietta GA 72 20 F 12 20-29 35:47.0
37 Karen Sutherland Dahlonega GA 136 57 F 3 50-59 36:36.3
38 Wenda Franklin Dahlonega GA 62 54 F 4 50-59 36:57.6
39 Elena Comperatore Dahlonega GEORGIA 50 31 F 7 30-39 36:59.2
40 Jenny Long 197 29 F 13 20-29 37:15.5
41 Sarah Sosebee Dahlonega GA 126 53 F 5 50-59 38:33.6
42 Vickie Huddleston 176 44 F 9 40-49 38:37.8
43 Lenore Nix Dahlonega GA 97 35 F 8 30-39 39:39.3
44 Joy Dunn Cleveland GA 56 39 F 9 30-39 40:01.1
45 Valerie Fambrough Dahlonega GA 61 33 F 10 30-39 40:20.4
46 Erin Brandt Dahlonega GA 37 32 F 11 30-39 41:23.4
47 Julie Power Dawsonville GA 106 30 F 12 30-39 41:32.1
48 Anna Catherine Harris Dahlonega GA 76 22 F 14 20-29 41:33.6
49 Autumn Eldredge 202 21 F 15 20-29 43:43.0
50 Priscilla O’Shields Dahlonega GEORGIA 100 35 F 13 30-39 45:05.1
51 Rebekah Maples Dahlonega GA 93 28 F 16 20-29 45:05.7
52 Lisa Henderson Dahlonega GA 77 38 F 14 30-39 45:06.0
53 Mary Owens 204 65 F 2 60-99 45:23.6
54 Sally Hutson Cumming GA 80 61 F 3 60-99 46:16.8
55 Jennifer Eskew Cumming GA 60 35 F 15 30-39 47:28.2
56 Ann Goodson Dawsonville GA 66 56 F 6 50-59 48:17.2
57 Dianne Reynolds Dunwoody GA 111 51 F 7 50-59 48:28.3
58 Alisha Hontz Dahlonega GA 79 30 F 16 30-39 48:32.7
59 Becky Walker Canton GEORGIA 141 42 F 10 40-49 51:01.9
60 Joan Kimball Gainesville GA 86 70 F 4 60-99 51:04.1
61 Rylee Robbins dahlonega GA 116 19 F 6 15-19 54:13.7
62 Jami Turner Dahlonega GEORGIA 138 28 F 17 20-29 54:17.0
63 Kim Pasha Dawsonville GA 103 37 F 17 30-39 54:17.5
64 Michelle Parisi DAhlonega GA 102 36 F 18 30-39 54:22.1
65 Missy Tharpe 201 46 F 11 40-49 54:26.6
66 Callie Tharpe 199 9 F 3 0-14 54:27.1
67 Robin Padgett Dawsonville GEORGIA 101 32 F 19 30-39 54:27.7
68 Debbie Smith Dawsonville GA 121 63 F 5 60-99 55:59.6
69 Mandi Smith Dawsonville GA 122 35 F 20 30-39 56:00.3
70 Cindy Adams 177 55 F 8 50-59 59:08.2
71 Rebecca Stephenson Dahlonega GA 128 40 F 12 40-49 59:08.5
72 Patrice Kelleher Cumming GEORGIA 84 44 F 13 40-49 1:00:20.3
73 Susan Barnes cumming GA 39 53 F 9 50-59 1:05:14.8

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Scott Surles gainesville GA 134 50 M 1 50-59 21:08.8
2 Jonathan Fountain 194 21 M 1 20-29 22:40.2
3 Trey Greer 188 21 M 2 20-29 22:53.3
4 Brian Smithers Flowery Branch GA 123 21 M 3 20-29 22:53.9
5 Mark Morawski Gainesville GEORGIA 96 50 M 2 50-59 23:47.3
6 Jeffrey Pruitt Dahlonega GA 107 14 M 1 0-14 24:05.7
7 Benjamin Cannoles Savannah GEORGIA 46 19 M 1 15-19 24:12.3
8 Antoine Grant Dahlonega GEORGIA 69 19 M 2 15-19 24:17.0
9 James Stough DULUTH GEORGIA 133 24 M 4 20-29 24:26.9
10 Chad Stewart Cumming GA 131 44 M 1 40-49 24:28.6
11 Drew Bodney 178 16 M 3 15-19 24:44.4
12 Jeriel Brown Dahlonega GA 44 21 M 5 20-29 24:46.6
13 Tom Knowles 185 56 M 3 50-59 25:33.5
14 Logan Rickert Dahlonega GEORGIA 113 20 M 6 20-29 26:01.4
15 Jacob Walden Dahlonega GA 140 21 M 7 20-29 26:08.4
16 Kent Norsworthy Dawsonville GEORGIA 98 34 M 1 30-39 26:11.8
17 Jim Stephenson Roswell GA 129 57 M 4 50-59 26:13.6
18 Casey Harrison 189 26 M 8 20-29 26:28.1
19 Kaleb Duckworth dahlonega GA 55 11 M 2 0-14 27:15.3
20 Jon Dalman 180 47 M 2 40-49 27:19.3
21 Jameson Gregg Dahlonega GEORGIA 71 57 M 5 50-59 27:45.4
22 Jonathan Bloch 192 45 M 3 40-49 28:06.7
23 Steve Hallock Dahlonega GA 74 56 M 6 50-59 28:52.4
24 Benjamen Bloch 193 7 M 3 0-14 29:02.5
25 Carsten Ussery 203 2 M 4 0-14 29:35.3
26 Craig Pena Roswell GA 105 13 M 5 0-14 29:36.6
27 Patrick Conaro 190 58 M 7 50-59 29:50.6
28 William Mayfield Dahlonega GA 94 25 M 9 20-29 29:58.2
29 keith Anderson 195 50 M 8 50-59 30:08.8
30 Thomas Sorensen Dahlonega GA 125 50 M 9 50-59 30:36.2
31 Donald Landen Cleveland GA 88 43 M 4 40-49 31:00.9
32 Zach Smith Cumming GA 119 11 M 6 0-14 32:00.8
33 Mitchell McElliott Dahlonega GA 95 13 M 7 0-14 32:02.4
34 Mike Garguilo Milton GA 63 46 M 5 40-49 33:14.5
35 Ryan Woodworth Dahlonega GA. 145 21 M 10 20-29 33:44.1
36 Aaron Hopkins 171 12 M 8 0-14 33:50.0
37 Micheal Lazos Dalonega GA 90 10 M 9 0-14 33:51.6
38 Dan Berg Duluth GA 42 56 M 10 50-59 34:15.7
39 Steve Sutherland Dahlonega GA 135 64 M 1 60-99 35:45.4
40 Samuel Wilson Dahlonega GEORGIA 143 17 M 4 15-19 35:46.0
41 Gary Gordijn Cumming GEORGIA 67 49 M 6 40-49 36:14.9
42 Russell Conaway 186 30 M 2 30-39 36:46.5
43 Conner Cayden Long 198 10 M 10 0-14 37:16.8
44 Joseph Grillo 155 10 M 11 0-14 39:03.8
45 Bob Rickert Dahlonega GA 114 46 M 7 40-49 40:03.0
46 Jim Higgins Dahlonega GEORGIA 78 64 M 2 60-99 41:13.3
47 Kent Easterday Gainesville GA 59 46 M 8 40-49 41:34.0
48 Chip Bussey Dahlonega GA 45 24 M 11 20-29 43:05.2
49 AJ Lee 183 8 M 12 0-14 44:49.7
50 Ryan Watson Dahlonega GA 142 23 M 12 20-29 45:08.3
51 Joseph Leonard Cumming GA 91 38 M 3 30-39 47:28.4
52 Jason Reynolds Dunwoody GA 110 18 M 5 15-19 48:30.8
53 Kevin Tharpe 200 50 M 11 50-59 54:22.2
54 Scotty Smith Dawsonville GA 120 39 M 4 30-39 55:59.1
55 William Kelleher Cumming GEORGIA 85 8 M 13 0-14 59:53.7
56 Daniel Garguilo Milton GA 64 12 M 14 0-14 1:04:18.2
57 Shannon Sutton 179 39 M 5 30-39 1:05:18.1

10k Race

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Cristine Schulz Roswell GA 23 40 F 1 40-49 48:59.8
2 Julie Recknor 173 50 F 1 50-59 50:07.6
3 Jill McCutcheon Maysville GA 13 29 F 1 20-29 51:01.6
4 Susan Holman Gainesville GEORGIA 6 36 F 1 30-39 52:28.2
5 Victoria Wilder Dahlonega GA 35 21 F 2 20-29 54:57.5
6 Theresa Roy Dahlonega GA 20 36 F 2 30-39 59:01.2
7 Kelly White-Bryant Murrayville GA 34 35 F 3 30-39 1:03:18.6
8 Pam Walcott Cleveland GA 32 56 F 2 50-59 1:03:35.4
9 Lisa O’Rear Dahlonega GEORGIA 18 46 F 2 40-49 1:03:44.9
10 Heather Vickery Dawsonville GA 30 34 F 4 30-39 1:05:23.8
11 Allison Lundy Dahlonega GA 12 30 F 5 30-39 1:10:19.1
12 Susan Sockwell Dahlonega GA 25 46 F 3 40-49 1:10:46.2
13 Erica Willis Dahlonega GEORGIA 36 29 F 3 20-29 1:11:46.6
14 Dhari Rohrer Roswell GA 19 39 F 6 30-39 1:11:48.4
15 Kim Kurtz Dawsonville GA 9 46 F 4 40-49 1:11:59.6

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Tristin Duckworth Dahlonega GA 4 15 M 1 15-19 39:24.4
2 Justin Miller Dahlonega GA 14 18 M 2 15-19 41:32.5
3 Billy Vincent Dahlonega GA 31 17 M 3 15-19 46:55.7
4 Johnny Sockwell Dahlonega GA 26 17 M 4 15-19 47:05.6
5 Chris Recnor 196 48 M 1 40-49 47:20.4
6 Klevi Golloshi Dahlonega GA 5 18 M 5 15-19 47:55.7
7 Chris Lancaster Dahlonega GEORGIA 11 37 M 1 30-39 50:08.0
8 Bruce White Dahlonega GA 33 54 M 1 50-59 50:31.2
9 Alfred Schroeder Dahlonega GA. 22 51 M 2 50-59 53:23.3
10 William Agerton Gainesville GEORGIA 1 24 M 1 20-29 54:16.0
11 Sidney Boyd East Point GA 2 42 M 2 40-49 55:56.0
12 Mark Shearer 181 67 M 1 60-99 56:16.5
13 Tristan OBrien Dahlonega GA 16 30 M 2 30-39 58:55.2
14 Tyler Obrien douglasville GEORGIA 15 25 M 2 20-29 58:55.6
15 Jesse Turk Dawsonville GA 28 32 M 3 30-39 1:04:55.2
16 Roger Roy Dahlonega GA 21 64 M 2 60-99 1:05:24.6
17 Janson Haight 182 36 M 4 30-39 1:06:45.9
18 William Smith turnerville GA. 24 69 M 3 60-99 1:10:32.3
19 Ken Kurtz Dawsonville GA 10 46 M 3 40-49 1:11:59.2
20 Joseph Kelleher Cumming GEORGIA 7 10 M 1 0-14 1:12:13.6
21 James Kelleher Cumming GEORGIA 8 44 M 4 40-49 1:13:23.6